Kilka słów ode mnie

Trzy fazy gojenia się tkanki miekkiej

  Po każdym urazie następują III fazy gojenia się tkanek miękkich. Uraz tkanki (skręcenie, zwichnięcie, częściowe lub całkowite zerwanie) zapoczątkowuje proces samo-zdrowienia. Wiekszość tkanek miękkich, bez względu na ich rodzaj (mięśnie, więzadła, ścięgna) zdrowieje przez wytworzenie w miejscu urazu tkanki włóknistej. Oznacza to, że uszkodzone miejsce ulega jedynie naprawie a nie regeneruje się w pełni - zniszczone wyspecjalizowane komórki nie odradzają się.

  Odpowiedź układu mięśniowo-szkieletowego na uraz składa sie z III faz : zapalnej, namnażania i przebudowy. Podział na III fazy jest umowny, bo proces leczenia postępuje stale i płynnie przechodzi z jednej fazy w drugą. Jedynie nasilenie poszczególnych procesów w czasie pozwala wyodrębnić III fazy gojenia się tkanki.

I FAZA ZAPALNA :  stan ostry uszkodzonych tkanek miękkich od momentu urazu. Faza ta trwa do 7 dni po urazie i charakteryzuje się stanem zapalnym wywołanym przez niedokrwienie i zmiany metaboliczne uszkodzonych tkanek. Pojawienie się w tej fazie odczynu zapalnego z obrzękiem i zaczerwienieniem, podniesioną temperaturą, bólem i utratą funkcji uszkodzonej części ciała jest  naturalnym proces obronnym organnizmu. W wyniku działania stanu zapalnego zniszczone częsci tkanki zostają usunięte dzięki czemu okolica oczyszcza się i przygotowuje do dalszego gojenia. Obszar uszkodzenia zasklepia się jednocześnie włóknikiem (skrzepem). W fazie tej pojawiają sie też fibroblasty - komórki tworzące kolagen, który jest podstawowym budulcem tkanki. Stan zapalny jest kluczowy dla procesu zdrowienia. Jednak ta faza nie powinna przeciągać się zbyt długo, ponieważ może to grozić niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się zapalenia.

II FAZA NAMNAŻANIA SIĘ : rozpoczyna sie ok. 2-3 dni po urazie, trwa jednak znacznie dłużej. Dochodzi w niej do ograniczenia procesu zapalnego, a fibroblasty, które pojawiły sie wcześniej namnażają się i produkują różne składniki ( m.in. kolagen) potrzebne do powstania nowej, mocnej tkanki. Martwe tkanki są usuwane przez komórki żerne na drodze fagocytozy ( trawienia wewnątrzkomórkowego). Szczyt nasilenia przemian przypada na ok. 2-3 tygodnie po urazie. W tym czasie nie powstaje jednak jeszcze w pełni wydolna blizna, a jedynie dobra podstawa dla jej uformowania.

III FAZA PRZEBUDOWY : jest kolejną kluczową fazą przebudowy. Proces zachodzi na fazę namnażania i jej początków można szukać ok. 2 tygodnia po urazie. Poprzednia faza wytworzyła mało odporne włókna, które bądą teraz ulegać przekonstruowaniu. Przebudowa polega na ciągłej zmianie ułożenia włókiem kolagenowych oraz na wspólnym łączeniu ich w nowej tkance tak, aby powstał mocniejszy splot. Kontrolowana aktywność fizyczna jest w tym momencie ogromnie ważna, gdyż to ona warunkuje formowanie się mocnej struktury. Proces dojrzewania i przebudowy trwa od 6 do 12 miesięcy.

Przedłużony okres unieruchomienia może doprowadzić do zaników mięśni, chrząstek, więzadeł itd. Proces naprawy jest naturalnym następstwem urazu prowadzącym do samo-wygojenia. Nie dochodzi do odtworzenia identycznej struktury, jednak w jego wyniku powstaje funkcjonalna i wydolna blizna, która pozwala na powrót do sprawności fizycznej. W okresie gojenia nalezy postępować tak, aby nie przeszkadzać organizmowi w naprawie.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.